Již po první mrtvici, kterou Porsche prodělal po návratu z nevlídného francouzského vězení v roce 1947, se projevilo jeho téměř neuvěřitelné technické zaujetí. Tehdy se zeptal úplně spontánně ošetřujícího lékaře, zda se nedají prostě defektní orgány jeho těla vyměnit za nové. Lékař mu tehdy s lítostí odpověděl, že oni ještě nejsou v medicíně tak daleko jako on u automobilů ...
Tento geniální konstruktér se zapsal do dějin automobilové historie opravdu zlatým písmem. Již ve svých začátcích měl úspěch se svými elektrickými a hybridními (benzino-elektrickými) automobily Systém Lohner-Porsche. Dnes, po téměř 120 letech se k jeho progresivním technologiím obrací současní výrobci automobilů po celém světě, aby náhodou ve vývoji moderních automobilů nezůstaly pozadu.
V automobilovém sportu se Ferdinand Porsche proslavil mimo jiné úspěšnými závodními vozy Austro-Daimler Sascha, velkými a silnými Mercedesy řady S, SK, SSK, ale hlavně stříbrnými šestnáctiválcovými šípy Auto-Union.
V civilní dopravě pak Porsche vytvořil nespočet různých osobních i nákladních automobilů, traktorů i tahačů pro značky Austro-Daimler, Mercedes-Benz, Steyer a další. Největší úspěch ale sklidil konstrukcí legendárního lidového automobilu Volkswagen 1200 „Brouk", na počátku mazývaného KdF, a rozjetím nové automobilky ve Wolfsburgu. Díky tomuto automobilu se po válce postavil na kola téměř celý svět.
K pětasedmdesátým narozeninám, které oslavil Ferdinand Porsche 3. září 1950 na stuttgartském zámku Solitude ve společnosti desítek svých věrných přátel z řad automobilových závodníků, konstruktérů i dělníků, obdržel jako jeden z darů i nové černé Porsche 356 Coupé na jehož vývoji se ještě společně se svým synem Ferrym podílel. Byl to poslední automobil, se kterým ještě Ferdinand Porsche osobně a s velikým potěšením jezdil.
Profesor Dr.Ing.h.c. Ferdinand Porsche, rodák z Vratislavic nad Nisou u Liberce, je pohřben v malé kapli na rodinném statku Shüttgut, na okraji Zell am See v Rakousku. Dnes tam je vedle něj pochován již i jeho manželka, synové Ferry i Butzi a jeho dcera. Pojedete-li přes Zell am See, zastavte se tam, v tichosti zavzpomínejte
a položte kytičku.